Hae  


Ajankohtaista
 •  Sähkö
 •  Kaukolämpö
 •  Sähköinen asiointi
 •  Tuotanto
 •  Rauman Energia
 •  Yhteystiedot
 •  Tietopankki






Etusivu - Tuotanto

Tuotanto

Rauman Energia on viime vuosina pyrkinyt lisäämään oman tuotannon osuutta osallistumalla voimalaitosrakentamiseen eri puolilla Suomea. Yhtiön tavoitteena on vähentää riippuvuutta pörssisähköstä ja varmistaa vakaa sähkön hankinta. Kaikki tuotanto-osuudet ovat kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti ympäristöystävällisiä ja vähäpäästöisiä.

Rauman Voima Oy:n biovoimalaitos otettiin käyttöön marraskuussa 2006. Pohjolan Voima omistaa Rauman Voimasta 72 prosenttia ja Rauman Energia 28 prosenttia.Uusi voimalaitos rakennettiin tehtaalla yli 40 vuotta toimineen vanhan kattilan ja turbiinin paikalle.


Rauman Voima Oy

Voimalaitos tuottaa sähköä ja prosessihöyryä UPM:n Rauman paperitehtaalle sekä kaukolämpöä ja sähköä Rauman Energialle. Kaukolämpö saadaan lähes kokonaisuudessaan Rauman Voimasta ja Rauman Energian myymästä sähköstä lähes neljännes.

Voimalaitos tuottaa sähköä 76 megawatin teholla, prosessihöyryä 140 megawatin ja kaukolämpöä 50 megawatin teholla. Laitoksen pääpolttoaineita ovat kuori ja hakkuutähteet kuten oksat, latvukset ja kannot sekä kierrätyspolttoaineet. Lisäpolttoaineena käytetään turvetta, hiiltä ja biolietettä. Käynnistys- ja varapolttoaineena käytetään öljyä.

Rauman Voiman voimalaitos (pdf-esite)

Fennovoima Oy

Rauman Energia on vuonna 2007 perustetun Fennovoima Oy:n perustajaosakkaita. Fennovoimasta 66 prosentin osuuden omistaa Voimaosakeyhtiö SF, johon Rauman Energian lisäksi kuuluu muita alueellisia ja paikallisia energiayhtiöitä sekä suomalaisia teollisuuden, kaupan ja palvelualan yrityksiä. Fennovoiman tavoitteena on rakentaa Suomeen uusi ydinvoimala, jonka tuotannon tavoitellaan käynnistyvän 2016–2018.

Osakasyrityksiä yhdistää tarve turvata vakaahintaisen, markkinahinnoista ja niiden heilahteluista riippumattoman ydinsähkön saanti toiminnalleen ja asiakkailleen. Osakkaat saavat Fennovoiman uuden ydinvoimalan tuottamaa sähköä omakustannushintaan omistusosuuksien mukaisessa suhteessa. Rauman Energian teho-osuus uudesta ydinvoimalasta tulee olemaan merkittävä. Lopullinen investointipäätös tehdään vuonna 2010.

www.fennovoima.fi

Jyväskylän Voima Oy

Rauman Energia Oy osti maaliskuussa 2008 viiden megawatin osuuden Jyväskylässä rakenteilla olevasta Keljonlahden voimalaitoksesta. Biovoimalaitos valmistuu vuonna 2010. Voimalaitoksen rakentaa ja sen tuotannosta vastaa Jyväskylän Energia Oy:n perustama Jyväskylän Voima Oy.

Laitos hyödyntää modernia CHP- eli yhteistuotantoteknologiaa, jossa tuotetaan ympäristöystävällisesti samassa prosessissa lämpöä ja sähköä. Keljonlahden voimalaitos hyödyntää polttoaineinaan kotimaisia bioenergiavaroja, puuta ja turvetta. Keljonlahti-osuus vastaa 6-8 prosenttia Rauman Energia sähkön hankinnasta.

www.keljonlahdenvoimala.fi

Tornion Voima Oy

EPV Energia Oy:n kautta yhtiöllä on pieni teho-osuus Tornion Voiman CHP-voimalaitoksesta. Tornion Voima Oy (TOVO) omistaa sähkön ja lämmön yhteistuotantovoimalaitoksen, joka sijaitsee Outokumpu Tornio Worksin tehtaan yhteydessä. Voimalaitoksen yhteenlaskettu lämpö- ja sähköteho on 130 MW. Voimalaitos toimittaa prosessihöyryä ja kaukolämpöä Outokummun Tornion terästehtaalle. Sähkö toimitetaan EPV Energian osakkaille.

www.epv.fi

Propel Voima Oy

Rauman Energia on osakkaana Propel Voima Oy.ssä, joka omistaa kaksi 1,3 megawatin tuulivoimalaa Uudessakaupungissa. Tuulisähkön tuotanto alkoi vuonna 1999. Lisää tuulivoimaa saadaan Kemin Ajokseen rakenteilla olevasta tuulipuistosta, jossa Rauman Energia on mukana EPV Energia Oy:n kautta.

www.propelvoima.fi

Olkiluoto 3

Rauman Energia saa neljän megawatin teho-osuuden Eurajoen Olkiluotoon valmistuvasta Teollisuuden Voiman uudesta ydinvoimalasta, jonka tuotannon arvioidaan alkavan vuonna 2012. Yhtiö on mukana hankkeessa EPV Energia Oy:n kautta.

www.tvo.fi

Kemi/Ajos

Rauman Energia on tuulivoimaosakkaana Kemi-Ajoksen tuulipuistossa EPV Energia Oy:n kautta.